0006.jpg

„Szkoła zawodowa – szkoła pozytywnego wyboru”

W poniedziałek 3 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem odbyła się Konferencja nt. „Aktualne problemy reformy kształcenia zawodowego” zorganizowana przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Garwolinie.

Pan Marek Chciałowski Starosta Powiatu Garwolińskiego objął Patronatem Honorowym Konferencję.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele kształcenia zawodowego szkół ponadgimnazjalnych z powiatu garwolińskiego i ryckiego, oraz prezesi ognisk i członkowie Zarządu ZNP Oddział Garwolin i Żelechów.

Konferencję rozpoczął Pan Marek Chciałowski  przedstawiając kierunki kształcenia oraz bazę dydaktyczną szkół ponadgimnazjalnych w powiecie garwolińskim. Następnie dyrektorzy szkół zawodowych zaprezentowali swoje szkoły, mówiąc o słabych i mocnych stronach dotyczących wyposażenie placówek do  kształcenia zawodowego.  Aby sprostać wymaganiom, stawianym przez reformę szkoły muszą zadbać o brakujące wyposażenie.

Pani Ewa Konikowska - Kruk – Dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej ustosunkowała się do przedstawionych informacji przez Pana Starostę i dyrektorów szkół. Przekazała wiele cennych informacji na temat: Jak pozyskać środki finansowe na doposażenie szkół kształcących w określonych zawodach. Poinformowała o środkach finansowych z Unii Europejskiej w latach 2014 – 2022, które w 80 %  będą przeznaczone na rozwój kształcenia zawodowego. Środki te zostaną przekazane do Marszałków Województw, którzy będą odpowiedzialni za ich rozdysponowanie. Aby samorządy mogły ubiegać się o te środki należy zracjonalizować sieć szkół, ukierunkować kształcenie zawodowe dla potrzeb lokalnego rynku pracy.

We współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej zostaną opracowane standardy jakie mają spełniać wnioski składane przez placówki oświatowe (samorządy).

Pani Dyrektor zasygnalizowała również, iż pieniądze przeznaczone na doskonalenie zawodowe nauczycieli zostaną ukierunkowane na przekwalifikowanie się, czy zdobycie przez nauczycieli nowych kwalifikacji do kształcenia zawodowego na studiach podyplomowych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Finansów, aby wesprzeć pracodawców zatrudniających młodocianych uczniów (ulgi CIT i PIT).

Departament Kształcenia  Zawodowego MEN duży nacisk kładzie na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami oraz na rozwój kursów kwalifikacyjnych zawodowych dla uczniów, szkolenie nauczycieli wychowawców, doradców zawodowych w celu promowania wśród uczniów kształcenia zawodowego.

Pani Dyrektor Ewa Konikowska – Kruk wyjaśniła wątpliwości jakie pojawiły się w naszym powiecie z pensum dla nauczycieli kształcenia zawodowego.

Poinformowała, iż nie nastąpiła zmiana w Karcie Nauczyciela w związku z reformą w szkolnictwie zawodowym, dlatego nie ma potrzeby zmiany pensum dla nauczycieli zawodowców pracujących w szkole z 18 na 22 godz. Departament Kształcenia Zawodowego  MEN w roku 2012 wydał taką opinię z podpisem Pani Ewy Konikowskiej – Kruk. Pan Starosta ma jednak wątpliwości. Poinformował, iż wystąpi o opinię do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W drugiej części spotkania głos zabrali przedstawiciele Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, Pani wicedyrektor Natalia Raźniak, Pan Marek Rudziński i Pani Małgorzata Pawlonka – nauczyciele-konsultanci. Przedstawili problemy związane z programami nauczania i podręcznikami  dla poszczególnych zawodów. Pan Marek Rudziński  poinformował, iż ukazało się już w tym roku ok. 80 podręczników, które jednak nie spełniają wszystkich standardów i nie są spójne z podstawą programową.

Wypracowane wnioski zostaną przekazane zainteresowanym stronom.

Merytoryczną część Konferencji prowadził Pan Jacek Lach – doradca metodyczny PODN w Garwolinie, członek Prezydium Zarządu ZNP Oddział w Garwolinie, który od wielu lat promuje kształcenie zawodowe wśród uczniów i nauczycieli.