Nauczycielowi placówki nieferyjnej zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje 35 dni, tj. 280 godzin urlopu wypoczynkowego (art. 64 ust. 3 KN). Co do zasady, jeden dzień urlopu nauczyciela, który pracuje 5 dni w tygodniu, powoduje odjęcie z puli urlopowej 8 godzin. Jeżeli nauczyciel ma ustalony czterodniowy tydzień pracy (art. 42c KN), to obowiązujące 40 godzin pracy w tygodniu realizuje w ciągu 4 dni, czyli 1 dzień urlopu oznacza wykorzystanie 10 godzin urlopu (40 godzin pracy : 4 dni w tygodniu = 10 godzin) bez względu na liczbę godzin pensum, jaką realizuje danego dnia.

Nauczyciel placówki nieferyjnej, czyli takiej, w której nie są przewidziane ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w roku kalendarzowym w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 3 KN).

Do wymiaru urlopu zalicza się wszystkie zajęcia i czynności wynikające z 40-godzinnego tygodniowego czasu pracy (art. 42 KN). Przepisy ustawy - Karta Nauczyciela nie określają dobowego wymiaru czasu pracy nauczyciela. Jednak biorąc pod uwagę, że łączny czas pracy nauczyciela wynosi do 40 godzin tygodniowo, w ramach pięciodniowego tygodnia pracy, można przyjąć - dla celów ustalania uprawnień do urlopu wypoczynkowego - że średnio na dobę nauczyciel pracuje 8 godzin. Oznacza to, iż nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w szkołach i placówkach nieferyjnych jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 280 godzin (35 dni x 8 godzin).

Bez znaczenia dla ustalania urlopu jest, iż w poszczególnych dniach tygodnia nauczyciel realizuje różną liczbę godzin zajęć wynikających z obowiązującego go pensum.

(Pismo Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2009 r., DS-WPZN-WE-421-4/09).

Urlop wypoczynkowy jest udzielany w wymiarze tylu godzin, ile nauczyciel powinien w danym dniu pracować oraz w dni, które są dla nauczyciela dniami pracy (w podanym przykładzie od poniedziałku do czwartku).