Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Garwolinie wraz z Zarządem Ogniska w Łaskarzewie zorganizował 1 grudnia spotkanie dla członków Związku, pracowników oświaty i przedstawicieli samorządu miasta i gminy Łaskarzew z Kol. Krzysztofem Baszczyńskim – wiceprezesem Zarządu Głównego ZNP.

W pierwszej części spotkania uczestniczyli przedstawiciele samorządu odpowiedzialni za oświatę i dyrektorzy szkół z gminy i miasta Łaskarzew.
Tematem spotkania było finansowanie oświaty z subwencji oświatowej. Samorządowcy podkreślali problemy finansowe, niedoszacowanie subwencji oświatowej, zlecanie przez państwo wielu zadań j.s.t bez finansowego wsparcia. Gmina Łaskarzew prowadzi 4 zespoły szkół dokłada ze środków własnych ok. 40% . Placówki oświatowe są zadbane, przy każdej jest nowoczesne boisko z zapleczem sanitarnym, plac zabaw. Radni widzą potrzebę dofinansowania szkół.
Miasto Łaskarzew prowadzi dwa zespoły szkół i przedszkole. Do subwencji oświatowej ze środków własnych dokłada ok. 3 – 5 %. Nie może się poszczycić tak zadbanymi placówkami oświatowymi. Ma duże problemy finansowe. Nie przekazuje w terminie na konta szkół środków funduszu świadczeń socjalnych, funduszu nagród, na doskonalenie nauczycieli.
Pani Małgorzata Seremak – przewodnicząca Rady Miasta Łaskarzew zapewniła, że do końca roku wszystkie środki zostaną przekazane i wypłacone.

W drugiej części spotkania wzięli udział członkowie Zarządu Oddziału ZNP w Garwolinie, Prezesi Ognisk, członkowie Związku oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni z terenu miasta i gminy Łaskarzew.
Tematem spotkania były planowane zmiany w systemie oświaty.
Kol. Krzysztof Baszczyński poinformował o planach rządowych minister oświaty, o zagrożeniach jakie niosą za sobą zmiany nie tylko dla nauczycieli ale również dla pracowników obsługi i administracji, dla uczniów i rodziców. Wiele niepokoju budzi reforma szkolnictwa zawodowego, która daje dużą dowolność dyrektorom szkół w planowaniu zatrudnienia, powodując w 2014r. zwolnienia nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych na poziomie 30%.
Od września 2014 roku przesunięty jest również obowiązek posłania dziecka 6-letniego do szkoły podstawowej, a zmiany w podstawie programowej w przedszkolu już nastąpiły. Zdaniem P. minister z tym problemem muszą sobie poradzić nauczyciele.
Od stycznia 2014 roku swoje uprawnienia z KN tracą wychowawcy Pogotowi Opiekuńczych i Domów Dziecka.

Kol. Krzysztof Baszczyńskim poprosił wszystkich abyśmy aktywnie włączali się w opiniowanie projektów aktów prawnych i swoje opinie przesyłali do Zarządu Głównego jak również nie byli biernymi obserwatorami codziennej oświatowej rzeczywistości.
Było wiele pytań odnośnie nowej siatki godzin w szkołach ponadgimnazjalnych oraz szkolnictwa rolniczego, jak również wydłużenie stażu emerytalnego, czy funduszu świadczeń socjalnych.

W spotkaniu wzięło udział ok. 80 osób. Jesteśmy rozczarowani, że Pani Burmistrz miasta Łaskarzew nie mogła uczestniczyć w naszym spotkaniu.